Özbekistan Turları

Çıkış Tarihi
ÖZBEKİSTAN TURLARI LİSTELENİYOR


SÜRE
TOPLAM FİYAT

Özbekistan  turu ile tarihi şehirler arasında hayatınız boyunca unutamayacağınız bir yolculuk en iyi fiyat ve taksit avantajı ile sizi bekliyor.

Buhara

Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Buhara, büyüleyici bir tarihe sahiptir.

8. yüzyılda Batılıların “İslam’ın Roma’sı” müslümanların ise “Buhara-i Şerif” olarak andıkları Buhara, Özbekistan’ın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Şehirde yapılan arkeolojik çalışmalarda yaklaşık 25 metre kadar derinlikte devlet idare binaları, askeri eşyalar, madeni paralar ve çanak-tabak gibi çeşitli eşyalara rastlanmıştır. Bu bulgulardan yola çıkılırsa şehrin tarihi 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

Buhara turları ile Orta Asya'nın kalbine yolculuk edeceksiniz.


Buhara’da Gezilecek Yerler

Tarihiyle ve mimarisiyle göz dolduran Buhara, camileri ve medreseleriyle görenlerini büyüleyen bir şehirdir. Milattan önce ve milattan sonraki dönemde Buhara şehri, her daim ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan Buhara asırlar boyu birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. 5 metre derinliğe sahip Leb-i Havuz Meydanı’nda zamanın adeta durduğunu hissedeceksiniz. Leb-i Havuz’a bakan iki katlı Kukeltaş Medresesi, 160 odadan oluşmaktadır. “Süt Kardeşler” manasına gelen 16. Yüzyıl dönemine ait bu medrese, Nadir Divan Bey tarafından yaptırılmıştır.

Buhara’nın en büyük medresesi olan Kukeltaş Medresesi mavi mozaiklerle kaplanmıştır. Havuzun hemen yanında bulunan Nadir Divan Medresesi 17. Yüzyıl döneminde kervansaraya dönüştürülmüştür. Birçok tarihi yapının bulunduğu Buhara’da, Devanbegi Medresesi, Abdulazizhan Medresesi, Mir Arab Medresesi, İsmail Samanlı Türbesi, Ark Kalesi, Kalan Minaresi, şehir hamamları ve daha birçok turistik mekan bulunmaktadır. İpek Yolu ve Orhun Kitabeleri turunun en sevilen duraklarından Buhara turu, sizlere unutulmaz bir yolculuk vaat etmektedir.


Buhara’da Alışveriş

Haftanın belirli günlerinde yerel pazarların kurulduğu Buhara'dan alabileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır. Orta Asya'ya özgü sayısız ürünü bu pazarlarda bulabilirsiniz. El sanatları ile ilgili çok güzel ürünler mevcut. Çok kaliteli el işi ürünlerinden alabilirsiniz. Buhara'daki en ünlü eşya ise Buhara halılarıdır. Halı almak isterseniz Unesco Carpet Weaving Shop'u tercih edebilirsiniz.

Semerkant

Semerkant, Amin Maalouf’un Samarcande adlı kitabında “Semerkant, dünyanın ezelden beri güneşe çevirdiği en güzel yüzü…” diye bahsettiği eşsiz bir şehirdir. Timur İmparatorluğu’nun başkenti olan Semerkant, doğu medeniyeti denildiği zaman ilk akla gelen kenttir. Orta Çağ’ın en gözde sanat ve bilim merkezi olan bu şehre bu amaçla birçok kurum inşa edilmiştir. Taşkent’e yaklaşık 300 km uzaklıktaki Semerkant turları ile gezeceğiniz şehir tarihin yeni yeni yazılmaya başlandığı zamanlarda dünyanın birçok yerine eğitimli insan yetiştirmeyi başarmıştır. Yaklaşık 2500 yıllık geçmişe sahip Semerkant, Unesco tarafından korunmaya alınmış tarihi bir şehirdir.


Semerkant’ta Gezilecek Yerler

Zerafshan Vadisi’nde yer alan bu şehir, coğrafi konumundan dolayı Orta Asya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Özbekistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Semerkant, Buhara’ya yaklaşık 285 km uzaklıkta bulunmaktadır. Eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılan bu şehir turistik açıdan oldukça önemlidir. Yeni şehir bölgesinde sanayi ve kültür merkezleri bulunurken eski şehir bölgesinde ise şehrin asıl kimliğini oluşturan tarihi yapılar mevcuttur. Semerkant turu ile Registan Cami ve Medresesi, Bibi Hanım Cami, Ulugbek Medresesi, tarihsel anıtlar ve daha birçok yeri keşfedebilirsiniz.


Semerkant’tan Ne Alınır?

Dünyanın ve Orta Asya'nın en iyi pazarlarını Semerkant'ta bulabilirsiniz. Şifalı otlardan Orta Asya'nın ünlü halı ve kilimlerine kadar pek çok kaliteli ürünü Semerkant alışverişiyle alabilirsiniz. Burada en çok alınan bir diğer hediyelik eşya ise süslü Özbek bıçaklarıdır. Ayrıca ipek kumaşlar, safran ve şamfıstığı da alabilecekleriniz arasındadır. İpek kumaşları büyük dükkan ve mağazalardan da satın alabilirsiniz.